מתכננים לעבור דירה לדירה גדולה יותר? אתם משפרי דיור!

נובמבר 14, 2021

לדירה ראשונה יש תנאים טובים בתהליך לקיחת המשכנתא. אבל אם אתם משפרי דיור אז התנאי יהיו לכם גם בעת תהליך לקיחת המשכנתא של הדירה השניה. מה זה משפרי דיור? בעל דירה שרוכש דירה נוספת ומתחייב למכור את הדירה הקודמת שלו, הוא משפר דיור. גם אם עוד לא הצלחתם למכור את הדירה הקודמת שלכם אתם יכולים לקבל את ההגדרה של משפר דיור. 

היכן הקושי של משפרי דיור? 

זה נשמע פנטסטי. מוכרים את הדירה הקודמת במחיר גבוה, עוברים לדירה הרבה יותר גדולה והרבה יותר יפה, החיים היפים. אבל בפועל זה לא כך. כי אם אתם רוצים לא רק לעבור דירה אלא גם לשפר את הדיור שלכם, אתם  צריכים גם לקנות דירה גדולה, גם לשפץ אותה, גם שהיא תהיה ממוקמת במקום מרכזי… כל הסיפור הזה עלול לצאת לכם יקר מאוד. 

הבעיה נוצרת כאשר משפחה רוצה לשפר דיור אך היא צריכה להוסיף עוד הון עצמי של כמה מאות אלפי שקלים. מאיפה משפחה עם כמה ילדים שיש לה גם כך מספיק הוצאות ברוך ד', אמורה להביא פתאום הון עצמי עבור הדירה הגדולה יותר? שאלה טובה. 

ועוד בעיה רצינית לא פחות. מה קורה עם משפחה שקנתה דירה נוספת אך עדיין לא הצליחה למכור את הדירה הראשונה שלה? האם הם יאלצו לשלם מס כאילו הם רכשו דירה שניה שמוגדרת בחוק כדירה להשקעה? מס עבור דירה נוספת, זהו מס יקר מאוד. 

אז קודם כל אנחנו רוצים להרגיע אתכם שעד 18 חודשים ממועד ההתחייבות שלכם למכור את הדירה, אתם יכולים להמתין עם מכירת הדירה. אחרי שנגמר לכם התקופה הזו ועדיין לא גבו ממכם את המס, אתם יכולים לבקש הארכה לתקופה נוספת. 

האם יש צורך לקחת משכנתא חדשה כאשר משפרים דיור? 

התשובה תלויה בהחלטה שלכם. אם יש לכם משכנתא עם תנאים טובים ואתם לא רוצים להפסיד את התנאים האלה על ידי הוצאת משכנתא חדשה, אתם יכולים לגרור את המשכנתא שלכם לבית החדש. כמובן שלמרות תהליך הגרירה תוכלו לעשות כמה שינויים בגודל המשכנתא שלכם. אבל אם המשכנתא שלכם היא בתנאים לא הכי טובים שיש, אתם יכולים לקחת משכנתא חדשה, שתהיה עבורכם כעין מחזור משכנתא. כי אם כולם עושים מחזור משכנתא כדי לייעל את תנאי המשכנתא שלהם, אין יותר מתאים מכך שתעשו עכשיו משכנתא חדשה בעת שאתם עוברים לדירה חדשה. 

חשוב שתכירו את הלוואת גרייס 

כאשר לבן אדם יש משכנתא, הוא יכול לבקש מהבנק לאפשר לו תקופת גרייס באמצע המשכנתא שלו. גרייס באנגלית זה חסד. תקופה שבה לא משלמים משכנתא כלל אלא עושים הפסקה באמצע המשכנתא. ניתן לקחת תקופת גרייס עד שנתיים בתוך המשכנתא. אחרי אותם שנתיים, מתחלקים התשלומים אותם דחיתם, על פני החודשים שנותרו עד לסוף תקופת המשכנתא שנקבעה לכם מראש. 

ונסביר. אם לקחתם משכנתא ל-25 שנים ובאמצע שילבתם תקופת גרייס. למרות שדחיתם תשלומים של חודשיים. עדיין אורך חיי ההלוואה שלכם לא ישתנה אלא ישאר באורך של 25 שנים. הרי נזכיר לכם שאת הריביות שקבע לכם הבנק לפני שלקחתם את המשכנתא הוא קבע לכם על פי אורך חיי ההלוואה שלכם. אם אתם כן רוצים לשנות את אורך חיי ההלוואה שלכם, אתם צריכים כבר למחזר משכנתא ולשלם את עמלות הפירעון המוקדם השונות.  

יש לכם עוד שאלות בנושא? פנו למומחים של חברת המפתח והם ישמחו גם לענות לכם וגם לעזור לכם ליישם את הכל מהחל ועד כלה.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp